Brdy 2026
V pátek 1.5.2024 se jel již 20. ročník Tour de Brdy, který byl v letošním roce zařazen do seriálu JAL. Počasí ideální, sucho, přjemných 18 stupnů (tedy na startu), pak už to bylo více.
Trať byla stejná jako předchozí dva roky, tedy na poměrně lepším povrchu, což se odrazilo na zvýšeném poměru klasických silniček v pelotonu závodníků na úkor dříve často viděných gravelů. Jeden z mála závodníků v celém více než 160 členném poli jel na horském kole Honza Šubrt (musel, neb den před tím na tréninku do toho tak dupal, že rozlomil rám na svém kole). Trasa závodu tedy čítala 76 km, a nastoupáno téměř 1.400 m.
Z našeho klubu se zúčastnilo jen 7 závodníků, kteří si nevedli vůbec špatně, ale vzhledem k velké konkurenci, kdy se na startu sešla opravdu kvalita včetně velkého bloku závodníku Sparty Praha nebo Fany Gastro Integray L27. Nejlépe si vedl Jirka Halamka, který vyhrál svojí kategorii nad 60 let, kdy v této kategorii si skvěle vedl i Karel Majer, který skončil na 4. místě (v kategorii nad 70 let nenašel přemožitele, ale ta se zde bohužel nevyhlašuje). Mimo jiné byl Karel Majer i nejstarším účastníkem celého závodu. Další pódiové umístění vybojoval Jirka Voráček, který získal 3. místo v kategorii C nad 40 let. Dále se závodu zúčastnili Michal Mikulášek, Robert Majer, Lukáš Ježek a již zmiňovaný Honza Šubrt.
Krátce k průběhu závodu. Stoupání do Zaječova a ze Zaječova nadělila peloton do skupin a skupinek (ostatně tak jako vždy). Za čelem závodu, které tvořila zhruba 20 až 25 členná skupina elitních závodníků jel ve skupince Honza Šubrt s dalšími 2 závodníky, za nimi se na dohled zformovala skupina s Robertem Majerem a ze zadních pozic si to dojížděl Jirka Voráček, nejprve s několika dalšími jezdci, kteří však nevydrželi jeho tempo a tak na konci "smyčky" se Jirka připojil ke skupině Roberta Majera a společně zhruba na 25 km se dotáhli i k Honzovi Šubrtovi, který na horském kole trpěl (tedy hlavně ze sjezdů a na rychlých úsecích, kdy prostě převodník nestíhal). Společně absolvovali poté již celý závod a týmová podpora zde byla velmi znát. Týmově odjeli závod i Karel Majer s Michalem Mikuláškem, který hned po startu měl nějaké problémy a tak nejprve celý peloton dojížděl a když se dostal ke Karlu Majerovi, tak už poté odjeli zbytek závodu spolu, kdy i ruku v ruce projeli cílem. Zbylí dva naši závodníci to pojali individuálně, kdy Jirka Halamka to pálil naplno neb mu šlo o vítězství (a úspěšně) a Lukáš Ježek naopak jako trénink před nedělní časovkou (také úspěšně - časovku ve své kategorii vyhrál).
Z pohledu týmů jsme v lize JAL založili prvním závodem velmi dobře, neb bychom si měli odvézt z tohoto závodu plný počet bodů. Jen tak dál a nepolevovat.
Závěrem bych chtěl poděkovat našemu supportu (ten byl početnější, než kolik jsme měli závodníků na trati, ale to ve velkých týmech bývá :-), který v prostoru startu a cíle obstarával Zdeněk Vlna s Hanou Majerovou a Niki Soukupoá, na trase Petra Majerová a Míša Voráčková s Terkou a také další naši závodníci, kteří nám na trase fandili jako byl Míra Šíma nebo Radek Vyleta s celou rodinou. Celkově byl závod dobře zorganizován, zejména v prostoru startu a cíle bylo rozsáhlé zázemí, jako vždy, včetně vložených dětských závodů.
2.5.2026 · Zdeněk Vlna




