UCI GRAND FONDO World Series Czechia- Broumov -trasa 147km
V neděli 10.5. jsme se vydali do Broumova na premiéru světové série UCI Grand Fondo v Česku, která se zde jela v rámci závodu Sudety Tour. Jeli se dvě délky tratí, a to dlouhá Grand Fondo ,která měřila 147 km a střední Media Fondo dlouhá 85 km. Na start se vydali Robert Majer, Jirka Voráček a Lukáš Ježek, který sebou měl i doprovod v podobě manželky a naší nové posily Peťi Ježkové. Čekalo nás převýšení přes 2000 metrů i s krátkou návštěvou sousedů v Polsku. Celých 295 km cesty na závod byla krásná jasná obloha, aby nás 5 km před příjezdem do Broumova přivítala mlha a 4 stupně. Naštěstí krátce před startem v 9 hodin začalo vylézat slunce. Trasa vedla přes krátké zajetí do Polska, kde byl i nejdelší kopec, pak se projelo zpět Broumovem a pokračovalo do Stárkova, kde se pak obkroužily 2 okruhy a poté už jen dojezd do Broumova. Cíl byl na náměstí v celkem prudkém dlažebním výjezdu. Do závodu odstartovalo nakonec 229 účastníků.
Hned pár km po startu došlo v balíku k menšímu pádu, ale naštěstí bez naší účasti. Po cca 15 km na závodníky čekal nejdelší kopec na trase, který byl skoro 10 km dlouhý a kde se startovní pole hodně protřídilo. Tady jsme se rozdělili i my. V první skupině čítajících cca 70 závodníků jsem se udržel jen já. Po pár km přišel krátký ale hodně ostrý kopec po kostkách (sklon přes 20%), kde jsem chytil malou mezeru, ale ještě se dvěma závodníky jsme se po cca 12 km dokázali vrátit do čelní skupiny i když nás to stálo nemálo sil. Poté jsem, přibližně na 68 km v takovém ne příliš prudkém stoupání, chytil opět malou mezeru s tím, že jsem k dalšímu, již celkem dlouhému stoupání přijel sám a poté jsem takto pokračoval cca 15 km. Tam mi pak těsně před nájezdem do druhého kola dojela skupinka 6 závodníků a hned se jelo lépe. Při průjezdu Stárkovem jsem od supportu Peti přebral bidon a hned se jelo lépe. Bohužel na tom samém dlouhém kopci cca 40 km od cíle jsem zůstal pouze s jedním závodníkem. Pokračovali jsme celkem v tempu. Bohužel nám pak spadly závory u jednoho přejezdu, kde jsme čekali cca něco přes 1,5 minuty. To se nám pak stalo osudné, protože 11 km před cílem nás sjela skupina 10 závodníku. V cílovém spurtu do kopce po dlažbě jsem ve své kategorii před sebe oba své soupeře nepustil a bral tak nakonec 11.místo v kategorii 45-49 v čase 4:05:32.
Robert se po odpadnutí v nejdelším stoupání držel ve skupince cca 12 lidí, kteří se pak postupně rozrostli až na 20 kousků a jeli podle Roberta tak akorát. Skupinka byla opravdu mezinárodní. Mimo našich a Poláků, tam byli i Němci, Dán a Mexičan. Robert patřil k těm silnějším ve skupině, takže se mu jelo dobře a bylo to pak znát i při dojezdu, kde proti svým zvyklostem dospurtoval jako čtvrtý a zároveň nejlépe ve své kategorii. Bylo z toho 10.místo v kategorii 50-54 v čase 4:17:47 .
Lukáš vyjel to dlouhé stoupání někde mezi námi a poté se skoro celý závod vezl ve skupince kolem 20 závodníků, která ale dle jeho slov moc nespolupracovala a zároveň z ní nešlo odjet. Pak prý měli nějakých 30 km před cílem na dostřel poměrně početnou skupinku, ale špatně odbočili a až do cíle je už nezahlédli. Nakonec dokončil na 12.místě v kategorii 35-39 v čase 4:07:59
Závod se myslím povedl na jedničku, i když i tady, ačkoli je to mezinárodní, byly chyby a nesrovnalosti ve výsledcích. Jídlo bylo výborné, a i vyhlášení probíhalo na úrovni. Nejvíce se mi ovšem líbilo, že podél trasy bylo hodně fanoušků, což vždy potěší a nabudí, když už člověk nemůže. A nakonec bych chtěl poděkovat Petře za podporu a fandění během závodu a Robertovi za odvoz 😊,protože cesta zpět byla šílená.
13.5.2026 · Jirka Voráček




