Svatá Maří JAL 2024


Závod JAL (dalo by se říci závod do vrchu) ze Čkyně na rozhlednu Svatá Maří po loňské premiéře byl úspěšně zopakován i v letošním roce. Zázemí závodu včetně parkování bylo ve zdejším hostinci a po registraci jsme opět všichni společně sjeli do městečka Čkyně, kde proběhl po krátké rozpravě k závodu hromadný start. V prostoru prezentace panovalo kvalitní letní počasí (teplota přes 30 stupňů), předpověď hrozila deštěm a ve spojení s lehce inovovanou trasou závodu (jelo se kousek dále po hlavní silnici na Vimperk), když na necelých 21 km závodníci nastoupali celkem 661 metrů.

Náš tým se vydali reprezentovat Jirka Halamka, Karel Majer a Robert Majer. Ke změně trasy oproti loňsku bych řekl, že byla k lepšímu, neboť jsme minuli nebezpečný sjezd a trasa po hlavní silnici, kdy už je startovní pole dosti rozděleno do dílčích skupin a provoz je zde v nedělní dobu poměrně nízký, tak nebyl problém. Pro ty, kdo ještě tento závod neabsolvovali, trochu přiblížím profil. Po startu se jede 300 m po rovině, přejedou se železniční koleje a začne se stoupat, vytrvale s jen krátkým sjezdíkem až do nadmořské výšky téměř 900 m (ano cíl je prakticky ve stejné výšce), pak se sjede zpět do 700 m a už jedeme do cíle (kousek roviny v tomto závodě nenajdete). Naši si vedli tak, že Jirka Halamka opět vyhrál svoji kategorii E, Robert Majer si dojel pro 2. místo v kategorii C (i přes drobné technické problémy – spadlý řetěz hned v prvním stoupání a pak hledání nejvhodnější skupiny do zbytku závodu) a Karel Majer, který do toho dal všechno, ale na stupně vítězů to nestačilo (však to byl nejstarší účastník celého závodu, a to se mu myslím stalo poprvé, bohužel i na toto privilegium si bude muset s postupem času zvykat).

Zázemí, občerstvení i samotný závod byly fajn. Počasí se také umoudřilo, teplota v cíli 23 stupňů a zataženo, ale žádný déšť. Jen je škoda, že se zúčastnilo pouhých 40 závodníků (propagace a informace k závodu zveřejněné v týdnu kdy se závod koná je asi pozdě).


4.7. 2024 · Robert Majer